Голова Об’єднання судово-медичної експертизи і патологічної анатомії МОЗ Азербайджану Адалят Гасанов на пресконференції в Баку заявив, що причиною смерті Зіяддіна і Гусейна Сафарових під час поліцейського рейду в Росії стали множинні травми.
Брати Сафарови загинули 27 червня у Єкатеринбурзі під час рейду російських силовиків. За словами очевидців, силовики діяли надзвичайно жорстоко. Загалом було затримано понад 50 осіб азербайджанського походження. Тіла Сафарових доставили до Азербайджану 30 червня літаком «Уральських авіаліній».
За словами Гасанова, 55-річний Зіяддін Сафаров помер від травматичного шоку, спричиненого множинними травмами. При огляді його тіла судмедексперти виявили крововилив у слизову оболонку обох очей, забої, переломи в області лівого плеча і ноги, садна на зовнішньому боці грудної клітки.
«При внутрішньому огляді ми виявили крововиливи на шкірному покриві голови, пошкодження тупим предметом – здавлення грудної клітки. Одне з ребер у нього було відсутнє», – цитує його слова державне агентство Azertag.
При цьому у свідоцтві про смерть Зіяддіна Сафарова, виданому російською владою, було зазначено, що чоловік помер унаслідок гострої серцево-легеневої недостатності.
Смерть його 60-річного брата, Гусейна Сафарова, як йдеться у висновку азербайджанських судмедекспертів, настала внаслідок травматичного і постгеморагічного шоку. У нього зафіксовано перелом носа, деформація грудної клітки, гематоми і синці по всьому тілу.
При розтині тіла Гусейна Сафарова, як зазначається, були виявлені великі крововиливи на внутрішній поверхні шкіри голови, внутрішньочерепний крововилив, множинні переломи ребер зі зміщенням, розриви плеври і легень, пошкодження печінки і розрив очеревини. Усі ушкодження братам Сафаровим були завдані тупими предметами, йдеться у висновку.
Генеральна прокуратура Азербайджану відкрила кримінальну справу за фактом тортур й умисного вбивства двох і більше осіб з особливою жорстокістю, скоєного «працівниками російських правоохоронних органів».
Російська влада ці висновки поки не коментувала.
Відносини між Азербайджаном і Росією загострилися після проведених у Єкатеринбурзі рейдів. Баку закликав притягти винних до відповідальності, а МЗС Азербайджану висловило російському послу «рішучий протест».
МЗС Росії заявило, що операція проводилася в рамках розслідування тяжких злочинів. Речниця МЗС Марія Захарова уточнила, що йдеться про справи, пов’язані з убивствами, скоєними у 2001, 2010 і 2011 роках. Голова Слідчого комітету РФ Олександр Бастрикін 28 червня доручив свердловському управлінню відомства подати докладну доповідь про затримання азербайджанців і загибель двох людей.
Тим часом, Міністерство культури Азербайджану повідомило, що усі спільні культурні заходи, заплановані в Азербайджані російськими державними і приватними установами, скасовані. Відомство повідомило, що причиною рішення стали «цілеспрямовані дії російських правоохоронців проти азербайджанців за етнічною ознакою» в Єкатеринбурзі.
Парламентська делегація Азербайджану скасувала поїздку до Москви на спільне засідання із російськими законодавцями.
30 червня поліція в Азербайджані провела обшуки в офісі прокремлівського інформаційного агентства «Sputnik Азербайджан». Були затримані голова редакції Ігор Картавих і шеф-редактор Євген Бєлоусов. Місцеві ЗМІ повідомили, що вони пов’язані із ФСБ, але офіційного підтвердження інформації немає.
Речник Кремля Дмитро Пєсков 1 липня заявив, що затримання російських громадян в Азербайджані «не відповідає загальноприйнятим правилам і духу відносин між Москвою і Баку». За словами Пєскова, у Москві розраховують, що найближчим часом під час прямих контактів вдасться звільнити затриманих росіян.
Проблеми у двосторонніх відносинах Росії та Азербайджану почалися після катастрофи в Казахстані у грудні минулого року пасажирського літака «Азербайджанських авіаліній», який виконував рейс із Баку до Грозного. Загинули 38 людей. Основною версією катастрофи називають пошкодження фюзеляжу елементами зенітної ракети у небі над Грозним. Президент Азербайджану Ільгам Алієв заявив, що Баку не вважає ушкодження лайнера навмисним, але відповідальність, за його словами, «лежить на представниках Росії».
Алієв зажадав від Росії визнання провини і покарання винних. Президент Росії Володимир Путін вибачився за катастрофу азербайджанського літака, але відповідальності не взяв.
Форум