Доступність посилання

«Прояв фашизму». Азербайджан і Росія: погіршення відносин через інцидент у Єкатеринбурзі


На фото бійці російського ОМОНу. За даними APA.az, під час рейду силовиків у Єкатеринбурзі загинуло двоє азербайджанців
На фото бійці російського ОМОНу. За даними APA.az, під час рейду силовиків у Єкатеринбурзі загинуло двоє азербайджанців

Відносини Азербайджану і Росії стрімко погіршуються після інциденту у російському Єкатеринбурзі. МЗС Азербайджану, відомства, парламентарі і неурядові організації країни виступили з різким засудженням дій російських силовиків і критикою міжнаціональної політики Кремля.

  • Що ж сталося у Єкатеринбурзі?
  • Як це оцінюють правозахисники?
  • Та до якої риторики вдаються в Азербайджані?

Щонайменше двоє людей загинули, ще троє потрапили до реанімації після масового затримання в Єкатеринбурзі 27 червня. Загалом силовики затримали понад 50 азербайджанців.

Спецпризначенці ФСБ та ОМОН вривалися до помешкань вихідців з Азербайджану, а самі затримання відбувалися, за свідченнями очевидців, надзвичайно жорстко.

За даними інформаційного порталу APA.az, під час влаштованої ФСБ облави загинули брати Гусейн і Зіяддін Сафарови. Обом близько 60 років. Єкатеринбурзьке видання E1 пише, що одному з них стало зле під час затримання і медики не змогли його врятувати. Обставини загибелі другого брата невідомі. Ще щонайменше троє чоловіків після затримань потрапили до лікарні.

Російські МВС і ФСБ поки не опублікували відео з цих рейдів.

Офіційна інформаційна агенція Азербайджану AZERTAC 30 червня повідомила, що тіла братів авіарейсом доставили в Баку. Перед тим, як передати тіла рідним, «провели повторну медичну експертизу».

Зіяддін Сафаров помер від посттравматичного шоку внаслідок множинних травм
Висновки експертизи в Баку

У свідоцтві про смерть Зіяддіна Сафарова, виписаному в Росії, зазначено, що смерть настала внаслідок гострої серцево-легенева недостатності, заявив на пресконференції директор Об'єднання судово-медичної експертизи та патологічної анатомії Міністерства охорони здоров'я Азербайджану Адалят Гасанов. Однак повторна експертиза показала інше.

«При огляді тіла ми виявили крововиливи в слизовій оболонці обох очей, переломи в ділянці лівого плеча, смугоподібні садна на зовнішній стороні грудної клітки, забиті місця і переломи в області литок і кісточок. Це не діагнози, що спричинили смерть. При внутрішньому огляді ми виявили, що спостерігалися крововиливи на шкірі голови, пошкодження тупим предметом – здавлення грудної клітки. Одне з ребер відсутнє. Таким чином, Зіяддін Сафаров помер від посттравматичного шоку внаслідок множинних травм», - повідомив Гасанов.

«Це тенденція, і це пов’язано з війною»

Правозахисниця центру «Меморіал» Стефанія Кулаєва в коментарі телеканалу «Настоящее Время» (створеному Радіо Свобода з участю Голосу Америки) розповіла, що поліцейські в Росії часто застосовують насильство, особливо щодо мігрантів:

Звісно, можна проводити поліцейські операції без насильства і тим більше летальних наслідків. Майже завжди це можливо.

Ми знаємо, що навіть дуже небезпечних людей і тих, хто вчинив масові вбивства і був озброєний, під час затримання не вбили. Ну, останній приклад – з нападниками на «Крокус Сіті Хол».

У цьому випадку (у Єкатеринбурзі) немає інформації, що затримані чинили опір. Тому це поліцейське свавілля.

Грамотною реакцією на таку надзвичайну подію, на загибель людей, з боку російської влади було б призначити комісію з розслідування цього затримання, відсторонити [причетних до насильства] від роботи і, думаю, правильно було б заарештувати тих, хто вбив затриманих і хто завдав їм каліцтв, та провести грамотне кримінальне розслідування.

Водночас, упевнена правозахисниця, нота протесту з боку Баку не зможе фундаментально змінити проблему поліцейського насильства в Росії:

– Досить часто навіть за останній рік, за 2025 рік, різні країни направляли ноти [протесту] російському уряду у зв’язку з неналежним поводженням з їхніми громадянами.

У цьому році різні країни направляли ноти [протесту] російському уряду у зв’язку з неналежним поводженням з їхніми громадянами
Кулаєва

Це був Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан останній. Але нота – це слабкий інструмент дипломатичного впливу на таку країну як Росія. Можливі, звісно, умови, вимоги вжити комплексних заходів, вимоги допустити азербайджанського консула до з’ясування обставин того, що сталося.

Я думаю, що, звісно, Азербайджан може спробувати домогтися подібних дій від Росії, оскільки вони вирішили цього разу реагувати.

Кулаєва також вважає, що жорстоке поводження з мігрантами – систематична проблема та центральна лінія держави. Правозахисниця зазначає, що ксенофобські висловлювання все частіше лунають з боку самих керівників силових відомств.

Така політика щодо мігрантів та «неросійських» жителів Росії дуже небезпечна, наголошує Стефанія Кулаєва:

– Це має виражений характер зростання, це тенденція, і це пов’язано з війною. Це саме почало зростати у 2022 році.

Цей маховик легко розкрутити й неможливо зупинити
Кулаєва

Мені не здається, що поворотним моментом стала дійсно трагічна ситуація з «Крокус Сіті Холом». Якесь посилення рейдів було, але тенденція почалася раніше, з 2022 року.

Загалом зростання націоналізму, загалом спроби звинуватити в усьому меншини, інших, неросіян. Це звучить у пропаганді, це озвучується постійно чиновниками силового блоку. І Бастрикін, і Колокольцев постійно роблять неприпустимі з погляду міжнародного права ксенофобні заяви.

На жаль, і ми не раз про це говорили, цей маховик легко розкрутити й неможливо зупинити. Вони всі, включно з силовиками, могли б розуміти, що впоратися з цією силою, агресивного націоналізму, міжетнічними конфліктами, насильством у громадах буде дуже складно.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв
Президент Азербайджану Ільхам Алієв

Як відреагували в Азербайджані?

  • Нота протесту Міністерства закордонних справ Азербайджану та виклик російського посла

Міністерство закордонних справ Азербайджанської Республіки 28 червня 2025 року викликало тимчасового повіреного у справах посольства Росії в Азербайджані Петра Волокових, висловивши йому «рішучий протест» у зв’язку з рейдами ФСБ Росії в Єкатеринбурзі, внаслідок яких загинули та постраждали громадяни Азербайджану.

МЗС Азербайджану вимагає негайного розслідування та притягнення винних до відповідальності.

  • Азербайджан скасував запланований візит заступника прем'єр-міністра Росії Олексія Оверчука до Азербайджану.
  • Скасування культурних заходів та візитів

Міністерство культури Азербайджану скасувало всі культурні заходи, заплановані за участю російських державних та приватних установ, на знак протесту проти загибелі двох азербайджанців під час рейдів поліції в Єкатеринбурзі.

Як пояснили у міністерсті, такий крок викликаний «демонстративними цілеспрямованими та позасудовими вбивствами та актами насильства, скоєними російськими правоохоронними органами проти азербайджанців за етнічною ознакою в Єкатеринбурзі».

  • Рейд в офісі «Sputnik Азербайджан» у Баку

Азербайджанські силовики провели обшуки в офісі російського державного медіа «Sputnik Азербайджан» у Баку, затримавши кількох співробітників, включаючи головного редактора та директора. Це викликало зустрічну реакцію з боку МЗС Росії

30 червня з'явилася заява Форуму неурядових організацій Азербайджану:

«Як рупор азербайджанського громадянського суспільства, ми констатуємо, що останнім часом у Росії акти вбивств та насильства щодо азербайджанців за етнічною ознакою набувають системного характеру, і висловлюємо своє обурення цим.

Вбивства та насильницькі дії, скоєні 27 червня 2025 року в місті Єкатеринбург проти азербайджанців без судового розгляду, є кричущим проявом етнічної та релігійної нетерпимості, расової дискримінації та фашизму.

Факти, об’єктивний аналіз та численні докази свідчать про те, що подібні злочини проти азербайджанців часто санкціонуються щонайменше за мовчазної згоди Москви».

  • Речниця російського МЗС Марія Захарова після цього сказала, що затримані у Єкатеринбурзі є громадянами Росії. Голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін повідомив, що взяв розслідування справи на особистий контроль.
  • Проблеми у двосторонніх відносинах Росії та Азербайджану почалися після катастрофи в Казахстані у грудні минулого року пасажирського літака «Азербайджанських авіаліній», який виконував рейс із Баку до Грозного. Загинули 38 людей.
  • Основною версією катастрофи називають пошкодження фюзеляжу елементами зенітної ракети у небі над Грозним. Президент Азербайджану Ільгам Алієв заявив, що Баку не вважає ушкодження лайнера навмисним, але відповідальність, за його словами, «лежить на представниках Росії». Алієв зажадав від Росії визнання провини і покарання винних.
  • Президент Росії Володимир Путін вибачився за катастрофу азербайджанського літака, але відповідальності не взяв.


Форум

Проєкт Крим.Реалії

XS
SM
MD
LG