Доступність посилання

Масована атака на окупований Донбас: що відомо

Оновлено

Руйнування будівлі НДІ Кольорових металів, яка стала ціллю атаки в Донецьку. 1 липня 2025 року, кадри російської пропаганди
Руйнування будівлі НДІ Кольорових металів, яка стала ціллю атаки в Донецьку. 1 липня 2025 року, кадри російської пропаганди

У ніч проти 1 липня окуповані Донецьк та Луганськ зазнали однієї з наймасштабніших повітряних атак за час повномасштабного вторгнення РФ. Задіювались дрони-камікадзе та крилаті ракети – ймовірно, Storm Shadow/Scalp (це те, що можна встановити за даними об’єктивного контролю).

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповідають, що відомо про атаку та її результати.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини територій Донецької і Луганської областей редакція не може перевірити інформацію незалежно.

Масштаб обстрілу

Жителі Луганська у публічних чатах повідомляли про 13-15 вибухів БПЛА цієї ночі. Окупаційна адміністрація Росії в Луганську згодом заявила про 40 БПЛА над містом, з яких 35 нібито були збиті.

Над Донецьком фіксувались як дрони, так і крилаті ракети як стверджує окупаційна адміністрація Донецька, загалом було 26 повітряних засобів. Ось одна з крилатих ракет над Донецьком, схожа на Storm Shadow, скрін з відео очевидців:

Ймовірно, крилата ракета Storm Shadow над Донецьком у ніч проти 1 липня
Ймовірно, крилата ракета Storm Shadow над Донецьком у ніч проти 1 липня

Результати

За численними свідченнями жителів Луганська у соцмережах, дрони влучили у нафтобазу на вулиці Лутугинській. Раніше вона вже ставала об'єктом атаки.

Масштаб пожежі, зафіксований на десятках відео, свідчить про те, що горіли, швидше за все, легкозаймисті речовини. Є кадри точного влучання в це місце чергового дрона. З цього випливає, що принаймні кілька боєприпасів лягли точно у ціль:

Кадри очевидців з Луганська, момент влучаня БПЛА у вже палаючий об'єкт
Кадри очевидців з Луганська, момент влучаня БПЛА у вже палаючий об'єкт

Голова Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко написав у своєму телеграм-каналі, що «палає логістика росіян в окупованому Луганську», а удар по Донецьку назвав «ювелірним».

Щодо Донецька, натепер відомо, що ціллю атаки став науково-дослідний і проєктний інститут кольорових металів (ДОНДНДПІКМ). Точка удару легко геолокується – ось, наприклад, геоприв'язка OSINT-проєкту Dnipro (Гарбуз).

Читайте також: Поле битви – Донеччина. Чи спроможна Росія повністю окупувати Донбас?

За роки окупації в ЗМІ угруповань «ЛДНР» відсутні будь-які згадки про діяльність цього інституту.

Однак у російських реєстрах за його адресою (проспект Лагутенка, 14) вказана також корпорація «Алмаз»: це єдина оборонна компанія, що її створили у 2021 році ставленики Кремля в окупованому Донецьку. «Алмаз» відтак об'єднує всі збройові виробництва, що існують на окупованій частині Донеччини.

Інститут кольорових металів одразу після удару
Інститут кольорових металів одразу після удару

«Фактично весь центр військово-промислового комплексу угруповання «ДНР» розташовувався у цій будівлі. В цій будівлі вже давно не займаються наукою», – коментує в ефірі Радіо Донбас Реалії головний редактор видання «Остров» Сергій Гармаш.

На його думку, використання ракет Storm Shadow, кількість яких обмежена, по об'єкту саме на території Донецька пояснюється небезпеками літнього наступу Росії на фронті.

Читайте також: Темпи просування армії РФ прискорились. Якщо збереже їх – куди і за скільки дійде?

OSINT-спільнота «Кіберборошно» коротко зазначає, що у його приміщенні працювали над БПЛА та РЕБ.

Донбас Реалії вже розповідали, що з-поміж різних видів військової продукції саме системи РЕБ дійсно мали історію виробництва у Донецьку. Щоправда, ними займалися НДІ з іншими назвами (зокрема, НДІКА – НДІ комплексної автоматизації).

Руйнування НДІ кольорових металів від удару, кадри з сюжету російського ТБ
Руйнування НДІ кольорових металів від удару, кадри з сюжету російського ТБ

Будівля ДОНДНДПІКМ отримала значні пошкодження (їх можна більш детально роздивитися на цих кадрах у каналі Дениса Казанського). Однак кадрів зсередини окупанти не публікували. Також у пропагандистських сюжетах вони значно більше зосередилися на пошкодженнях торгових рядів, які розташовані поруч.

Окупаційна адміністрація Донецька заявила про одну загиблу цивільну біля місця влучання. Це можна перевірити за кадрами з місця(обережно, чутливі кадри – ред.). Окупаційна адміністрація Луганська також заявляє про одного загиблого – 18-річного місцевого жителя. На відео це не зафіксовано.

Оскільки Донецьк та Луганськ з 2014 року окуповані і туди не мають доступу законні органи слідства, а з 2022-го і моніторингова місія ОБСЄ, обставини обстрілів точно встановити, як правило, не вдається. Українська влада неодноразово заявляла, що на окупованих територіях України вражає лише військові цілі – склади боєприпасів, озброєння, техніки, місця розташування особового складу армії РФ, об'єкти логістики тощо.

  • На окупованій частині Луганщини, окрім обласного центру, місцеві жителі чули дрони, зокрема, над Сватовим, Антрацитом, Хрустальним (Красним Лучем), Ровеньками та Довжанськом (Свердловськом). Про руйнування там повідомлень немає.
  • На окупованій частині Донеччини дрони літали також над Горлівкою та Ясинуватою, в останній була пожежа на невідомій локації.

На що здатна російська ППО

Луганські групи рясніють коментарями місцевих про те, що російська армія майже не збивала повітряні цілі в ніч проти 1 липня. Проте на деяких кадрах усе ж видно трасувальні сліди та чутно звуки стрілецької зброї, що працює по дронах. Свідчень роботи зенітних гармат чи ЗРК немає.

Луганчани пишуть, що оповіщення про атаку також не було. Загалом у місцевих публічних чатах вони більше іронізують про можливі заходи безпеки у зв'язку з такими атаками:

  • «Які? У туалеті посидіти?»
  • «Жодного разу не чув у нас сирену».
  • «Немає сирени, нема ППО».
  • «Дрон гарно дзижчить – замість сирени».

Із Донецька є більше свідчень роботи російської ППО. Є кадри уражень об'єктів у небі.

Зрештою, удар біля ДОНДНДПІКМ міг бути як прямим влучанням, так і падінням уламків. Фактів, які б засвідчували перше або друге, наразі немає.

На думку Сергія Гармаша, російська ППО, ймовірно, зосереджена на інших напрямках через досить рідкісні удари України по окупованих Донецьку і Луганську.

Генштаб ЗСУ підтвердив удар по пункту управління армії РФ на Донеччині

Генеральний штаб Збройних сил України 1 липня повідомив, що Сили оборони 30 червня вдарили по пункту управління 8-ї загальновійськової армії збройних сил Росії на тимчасово окупованій території Донецької області.

«Цей високоточний удар суттєво ускладнює здатність ворога планувати та вести операції в напрямках Покровська та Торецька. Сили оборони України й надалі послідовно руйнуватимуть систему управління та зв’язку збройних сил країни-агресора», – заявляє штаб.

Командування додає, що втрати російської армії внаслідок удару уточнюються.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.

Форум

XS
SM
MD
LG