Міла Манойлович
Сербія припиняє весь експорт боєприпасів після рішення президента Александара Вучича. Балканська країна стикається з проблемами щодо експорту до Ізраїлю та підозрами Москви щодо того, що боєприпаси, вироблені в Сербії, потрапили до України.
Що вплинуло на це рішення та яким є вплив Росії у припиненні експорту?
Тиск із Брюсселю та Москви
«Ми зупинили буквально все і постачаємо боєприпаси нашій армії», – сказав Александар Вучич після того, як журналісти запитали, чи обрала Сербія сторону в ізраїльсько-іранському конфлікті, адже експортує боєприпаси до Ізраїлю.
Вучич дав таку відповідь журналістам після зустрічі з очільником Генерального штабу Збройних сил: мовляв, експорт зброї Сербією до Ізраїлю після нападу угруповання «Хамас» (визнане терористичною організацією у США та ЄС) 7 жовтня 2023 року – це «одне», а сьогодні «у нас інша ситуація».
Через кілька годин після коментарів Вучича Міністерство оборони Сербії заявило, що будь-який майбутній експорт зброї, виробленої в країні, вимагатиме згоди Ради національної безпеки країни та дозволу інших відповідних органів.
Сербія також зіткнулася з тиском з боку Москви, яка нещодавно розкритикувала її позицію щодо експорту зброї. Служба зовнішньої розвідки Росії (СЗР) звинуватила Сербію в експорті зброї до України через треті країни.
«Боєприпаси, вироблені на сербських оборонних підприємствах, переважно для важких далекобійних систем, відправляють до країн НАТО в інтересах України у вигляді повних комплектів деталей для складання», – заявила СЗР.
«Це дозволяє Києву формально отримувати військову продукцію, яка вже не є сербською, а зібрана на збройових заводах західних країн», – додали в розвідці.
Відносини погіршилися?
Міністерство оборони Сербії не відповіло на запити Радіо Свобода щодо підтвердження або спростування звинувачень СЗР. Так само не відповів ні Вучич, ні інші сербські посадовці.
За даними СЗР, експорт боєприпасів Сербією до України погіршив зв'язки між Белградом і Москвою.
«Шкода, що тепер ці традиції дружби та взаємодопомоги перекреслюються жагою наживи та боягузливою багатовекторністю», – йдеться у заяві СЗР.
Російська розвідка стверджує, що складання та завантаження боєприпасів, вироблених у Сербії, «здійснюється переважно в Чеській Республіці та Болгарії».
Ні чеське, ні болгарське МЗС не змогли прокоментувати російські звинувачення після запитів Радіо Свобода.
Болгарська військова компанія EMCO Ltd., яку російська СЗР визначила як одну з компаній, яким Сербія постачає боєприпаси для подальшої відправки до України, спростувала ці звинувачення в коментарях для Радіо Свобода, назвавши їх «безпідставними».
«Ми заявляємо, що це неправда. EMCO не експортувала жодних матеріалів для Міністерства оборони України близько 10 років», – заявила компанія.
Понад три роки на Вучича тиснули як із боку Брюсселю, так і Вашингтону щодо запровадження санкцій проти Росії після її безпрецедентного повномасштабного вторгнення в Україну.
У травні Вучич здійснив свій перший візит до Москви після її вторгнення в Україну та зустрівся з президентом Росії Володимиром Путіним. Це викликало занепокоєння в Брюсселі.
8 травня Європейська комісія порадила Вучичу «утриматися від надання легітимності агресії Путіна проти України».
На початку цього місяця Вучич отримав похвалу за підтримку Сербії від президента України Володимира Зеленського в Одесі, де вони зустрілися на полях саміту Україна-Південно-Східна Європа.
Офіційна позиція Сербії полягає в тому, що вона «повністю поважає» територіальну цілісність і суверенітет України. Однак країна не приєдналася до західних санкцій проти Москви, незважаючи на те, що є кандидатом на членство в ЄС.
Повідомлення ЗМІ про експорт боєприпасів Сербією до України, які Вучич та інші високопосадовці Сербії заперечують, частішають із роками.
У червні 2024-го Financial Times повідомила, що експорт боєприпасів Сербії, що надходить до України через треті сторони, склав близько 800 мільйонів євро з 2022 року.
Коментуючи ці оцінки на той час, Вучич сказав, що експорт був «частиною економічного відродження [Сербії] і важливим для нас».
«Так, ми експортуємо наші боєприпаси, – сказав він в інтерв'ю Financial Times. – Ми не можемо експортувати до України чи до Росії…, але в нас було багато контрактів з американцями, іспанцями, чехами та іншими. Що вони з цим роблять зрештою – це їхня робота».
Точні дані про те, яку зброю та військову техніку, та в яких кількостях Сербія експортує до України, Ізраїлю та інших країн, не є публічно доступними. В продовж останніх років відповідне міністерство не публікує щорічні звіти про видані експортні дозволи на своєму вебсайті.
Форум