Рух ЧЕСНО оприлюднив аналіз соцмереж депутатів, зʼясувавши, хто з парламентарів-блогерів є найпопулярнішими, яка соцмережа користується серед них найбільшим попитом та хто досі веде свої сторінки російською. Авторка матеріалу – стипендіатка Радіо Свобода Олександра Левчак.
Поки «Телеканал Рада» налічує трохи більше як 250 тисяч підписників, загальна кількість підписників активних Youtube-каналів нардепів перевищує позначку в чотири мільйони. І це не найбільший показник серед проаналізованих соцмереж.
У чотирьох з шести проаналізованих соцмереж лідером за кількістю підписників виявилася «Європейська Солідарність» – попри те, що в парламенті вона представлена всього 27 депутатами. Лише в Instagram та TikTok «ЄС» поступається нардепам від «Слуги народу», що має найбільшу фракцію у Верховній Раді – 231 нардеп станом на початок липня цього року.
Найчастіше народні обранці мають самеFacebook-сторінки. Вони є у 316 нардепів, однак 16 таких акаунтів неактивні.
YouTube не користується такою популярністю серед політиків: серед 137 наявних акаунтів регулярні відео публікує лише 41 нардеп. Багато сторінок створювались саме напередодні виборів і слугували радше майданчиком для піару, ніж каналом постійної комунікації, зазначає «Чесно».
У десятці лідерів найпопулярніших нардепів майже в кожній соцмережі є ті, хто послуговується російською мовою. До прикладу, четверо з 10 найпопулярніших обранців у Telegram ведуть сторінки російською. За результатами дослідження Руху ЧЕСНО, лише X (Twitter) став єдиною платформою без жодного активного російськомовного аккаунта серед нардепів IX скликання ВРУ.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лубінець відповів, чи може повторно подати кандидатуру Кременя на мовного омбудсменаСаме Youtube став платформою, де російськомовний контент нардепів має більше глядачів, аніж україномовний. Понад 3 мільйони підписників – загальна авдиторія всього пʼяти активних російськомовних каналів народних обранців в Youtube. Це число майже втричі перевищує кількість підписників всіх інших наявних, але україномовних сторінок нардепів в цій соцмережі.
Лідером за кількістю підписників серед нардепів у YouTube є Олександр Куницький («Слуга Народу»). Його російськомовний канал зібрав понад 1,6 мільйона підписників і 664 мільйони переглядів. Серед роликів, до прикладу: «викриття» роботи поліції.
Подібний контент Куницький публікує й у TikTok. Відео стабільно набирають тисячі, а подекуди й мільйони переглядів. Щоправда, коли саме були зняті ці відео – незрозуміло. За даними журналістів, ще в грудні 2024 року нардеп виїхав у відрядження до Ізраїлю, а згодом переїхав до США.
Крім того, популярний російськомовний Youtube-канал має і Олексій Гончаренко. На його каналі – огляди світових подій, засідань Ради та власні політичні коментарі з яскравими заголовками. Загалом нардеп у топдесятці за охопленнями в кожній соцмережі.
Читайте також: «Мова має значення». Інтелектуали просять владу зважати на їхні застереження щодо виборів мовного омбудсмена
Серед російськомовних YouTube-блогерів також нардеп від «Слуг» Євгеній Брагар, Юрій Бойко («ПЗМЖ») та Артем Дмитрук («Відновлення України»).
У лідерах за кількістю підписників на платформі і канал позафракційного Гео Лероса, щоправда, контент там не оновлювався понад рік. У старих публікаціях переважно ролики про проблеми з мобілізацією та узурпацією влади президентом.
У інших соцмережах україномовні сторінки нараховують більшу кількість підписників, ніж російськомовні. Водночас окремі активні акаунти російською мовою є.
Так, до прикладу, один із найпопулярніших нардепів майже у кожній соцмережі – Олександр Дубинський. Нагадаємо, що нині обранець перебуває під вартою за підозрою в державній зраді. Арешт не заважає Дубинському залишатися медійним. Ба більше, на своїй Telegram-сторінці нардеп часто нагадує своїм підписникам, що потребує грошової допомоги для «боротьби із Зе-системою».
Загалом, його дописи орієнтовані на теми «бусифікації», авторитаризму влади, захисту російської церкви. Найчастіше такі наративи поширює й Максим Бужанський із фракції «Слуга народу», який має схожі пости на своєму каналі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Розірвати зв’язок: Росія виводить боротьбу з українською мовою в окупації на новий рівеньІнші популярні російськомовні Telegram-канали ведуть депутати з фракції «Відновлення України» – Артем Дмитрук та Євгеній Шевченко. Дмитрук регулярно висловлює думку про неможливість повернення всіх окупованих Росією українських територій. Зокрема, у нещодавньому відео в Instagram він підтримав чоловіка, який заявив про готовність віддати чотири області України Росії задля досягнення миру.
Останній допис Євгенія Шевченка датується листопадом 2024, де він пише російською: «Сашко Дубінський! Готуйся мене зустрічати. Доведеться тепер разом посидіти в СІЗО. Політика вона така». Зараз Шевченко має підозру в державній зраді й перебуває під вартою без права на заставу.
Раніше нардеп на своїй Telegram-сторінці активно висловлювався з приводу світових подій: зокрема, підтримував проросійські партії під час виборів. Він також є палким прихильником Дональда Трампа та вірив у його перемогу, посилаючись на «ефект Януковича», коли, на його думку, «жилося краще, ніж при наступниках».