«Критика часто необґрунтована» – чиновник ЄС про українську аграрку

Палаюче пшеничне поле поблизу лінії фронту на кордоні між Запорізькою та Донецькою областями. 2022 рік

30 червня Єврокомісія представила оновлену Угоду про торгівлю з Україною, а високопоставлені чиновники ЄС 4 липня окреслили її деталі та пояснили, як Україна працює над підвищенням якості своєї продукції.

У євроінституціях вважають критику щодо якості та стандартів виробництва української сільськогосподарської продукції не завжди обґрунтованою. Скарги на адресу української аграрної продукції після відкриття безмитного доступу до європейського ринку для України часом доходили до розсипання українського зерна.

Радіо Свобода зібрало інформацію про це.

Питання торгівлі України та Євросоюзу за три роки повномастшабного вторгнення стало чи не єдиною сферою, де солідарність ЄС була підірвана гучними скандалами – вантажівки з українським зерном, яке певний час було неможливо вивозити через заблоковані порти у Чорному морі, блокувалися на польському кордоні, а часом зібране в умовах повномасштабної війни зерно просто висипалося на дорогу.

Розсипане учасниками блокування кордону з Україною зерно. Польща, поблизу пункту пропуску «Дорогуськ-Ягодин». 11 лютого 2024 року

Польські фермери були невдоволені напливом української продукції, яка в умовах війни отримала пільгове право на ввезення у ЄС без обмежень, і часом, замість транзиту далі у Європу, продавалася уже в Польщі, конкуруючи з місцевими сільгоспвиробниками.

Україна мала пільги в питанні торгівлі з ЄС ще з 2017 року – в рамках Угоди про Асоціацію. Проте тоді низку товарів було дозволено ввозити до ЄС згідно з квотами. Тобто обсяг продукції, на яку не накладалися мита, був обмеженим. Все, що перевищувало встановлені квоти, можна було ввозити, але після сплати мит, що підвищувало ціну такої української продукції на європейському ринку.

У 2022-му усі мита для України були скасовані як крок солідарності, щоб підтримати українську економіку в умовах війни, та й аграріїв, поля яких потерпали від російських обстрілів. Таким чином Україна в рази наростила обсяги експорту низки продуктів. Наприклад, експорт цукру збільшився у 10 разів – з 20 тисяч до 200 тисяч тонн на рік.

Європейські аграрії стати протестувати та нарікати не лише на обсяги, але й на якість української аграки. Мовляв, через відмінності у регуляторних вимогах до використання пестицидів та інших добрив, які у ЄС можуть бути заборонені, а в Україні ні, українські фермери мають нижчу собівартість виробництва і таким чином отримують перевагу на ринку.

«Якщо вони не використовуватимуть усі ці засоби, заборонені в Європейському Союзі, то виробничі витрати також зростуть», – наполягав у травні міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкєрський.

Стандарти ростуть

Запроваджений для України після початку повномасштабної війни «торгівельний безвіз» щороку змінювався – Брюссель запроваджував квоти з врахуванням зауважень сусідніх з Україною держав. І ось 5 червня остаточно сплив його термін дії.

30 червня Єврокомісія представила оновлену угоду торгівлі з Україною, де врахували і питання якості продукції.

Дуже часто неправильно подається інформація про те, як українці виробляють свою сільськогосподарську продукцію

Пояснюючи суть нової угоди, у Єврокомісії наголосили: Україна вже узгодила чимало внутрішнього законодавства із законодавством ЄС щодо добробуту тварин, пестицидів, ветеринарної медицини. «У цій сфері Україна вже частково наблизилася до наших норм і тепер взяла на себе зобов’язання йти далі», – зазначив високопоставлений чиновник ЄС, імʼя якого не згадується з огляду відсутності мандату давати офіційні коментарі ЗМІ.

В Єврокомісії зробили особливий акцент на тому, що попри те, що Україна ще не стала членом Євросоюзу, вона уже гармонізує свої стандарти з європейськими. І наголосили, що існує дезінформація у цьому питанні.

«Дуже часто неправильно подається інформація про те, як українці виробляють свою сільськогосподарську продукцію. Ми справді сподіваємося, що це також допоможе розвіяти таку критику, яка часто є необґрунтованою», – сказав чиновник ЄС.

Квоти збільшуються

В оновленій угоді про торгівлі з Україною для низки товарів і надалі дозволено безмитну торгівлю у ЄС, а для інших діють квоти, які дають можливість завозити до ЄС більше продукції, ніж до повномасштабного вторгнення, проте менше, ніж у пікові моменти під час дії «торговельного безвізу» 2022 року.

Зокрема, згідно з новою угодою, є близько 40 категорій товарів, для яких переважно збільшені квоти порівняно з 2016-м роком. Тобто певна кількість продукції цих категорій буде й надалі ввозитись до ЄС без мит, а для надлишкових обсягів застосовуватимуться мита.

«Наприклад, птиця, для якої ми мали квоту в 90 тисяч тонн, і ми зможемо запропонувати Україні 120 тисяч. Щодо цукру, то в чинній Угоді про зону вільної торгівлі існувала квота близько 20 тисяч тон. Ми можемо запропонувати Україні квоту в 100 тисяч», – повідомив чиновник ЄС.

– Птиця: 90 тис. → 120 тис. тонн

– Цукор: 20 тис. → 100 тис. тонн

– Яйця: 1 млн → 1,3 млн штук

– Кукурудза: 650 тис. → 1 млн тонн

– Мед: 6 тис. → 35 тис. тонн

– Ячмінь: 350 тис. → 450 тис. тонн

– Сухе молоко: 5 тис. → 15 тис. тонн

Водночас, оновлена угода дозволяє окремим країнам ЄС повідомляти Єврокомісії про дестабілізацію на ринках та робити запит на накладення додаткових обмежень.

Ми запровадили можливість застосування захисних заходів у разі виникнення проблем

«Ми запровадили можливість застосування захисних заходів у разі виникнення проблем, пов’язаних із додатковими поступками, наданими нами щодо сільськогосподарської продукції, особливо в сусідніх країнах. Скажу прямо – передбачена можливість запровадження таких заходів навіть для однієї держави–члена», – сказав високопоставлений чиновник ЄС, пояснюючи суть нової угоди.

Наразі країни-члени ЄС ознайомлюються з пропозицією угоди від Єврокомісії. Для її затвердження потрібна згода кваліфікованої більшості країн-членів ЄС, тобто одна чи кілька держав в разі підтримки більшості не можуть її заблокувати. Також у Єврокомісії наполягають, що з початком дії оновленої угоди між Україною та ЄС держави–члени, які наклали односторонні обмеження на ввіз української продукції (зазвичай це сусідні з Україною держави), мають зняти свої обмеження.

За даними Єврокомісії, обсяг торгівлі між ЄС та Україною після вступу в силу торгівельної частини Угоди про Асоціацію зріс у понад два рази – з 26 мільярдів євро у 2016 році до 67 мільярдів у 2024 році (при цьому ЄС ввозить до України продукцію на 18 мільярдів євро більше, ніж Україна до ЄС).


Your browser doesn’t support HTML5

Судна РФ арештовані в територіальних водах України. Репортаж із суховантажу (відео)

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: ЄС припинив «Торговельний безвіз» для України. Що це означає?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Втрата врожаю на понад мільярд гривень. Фермери Херсонщини просять про допомогу
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Новий етап у торгівлі: ЄС і Україна узгодили довгострокову угоду