Генштаб ЗСУ оновив дані про втрати РФ у війні: понад мільйон 20 тисяч військових
Росія за час повномасштабного вторгнення в Україну втратила близько 1 020 010 своїх військових, зокрема 1070 осіб – за останню добу, такі дані станом на ранок 30 червня наводить український Генштаб.
Серед інших російських втрат командування ЗСУ наводить такі:
- танки – 10980 (+4 – за останню добу)
- бойові броньовані машини – 22922 (+7)
- артилерійські системи – 29718 (+29)
- РСЗВ – 1427 (+2)
- засоби ППО – 1190 (+1)
- літаки – 420
- гелікоптери – 340 (+3)
- БпЛА оперативно-тактичного рівня – 42796 (+172)
- крилаті ракети – 3436 (+42)
- кораблі / катери – 28
- підводні човни – 1
- автомобільна техніка й автоцистерни – 53593 (+85)
- спеціальна техніка – 3921.
Росія офіційно свої втрати не розкриває. Москва востаннє називала кількість убитих у вересні 2022 року ‒ тоді заявляли про 5937 загиблих. Розвідка Великої Британії 5 березня заявила, що Росія від початку 2025 року, ймовірно, втратила приблизно 90 тисяч військових убитими і пораненими у війні проти України.
Київ також тривалий час не озвучував втрат, заявляючи, що дані будуть розкриті після війни. Водночас президент України Володимир Зеленський 16 лютого в інтервʼю NBC News заявив, що від лютого 2022 року у війні Україна втратила загиблими понад 46 тисяч солдатів і близько 380 тисяч пораненими.
На Харківщині до восьми зросло число постраждалих внаслідок російського удару – ДСНС
У селищі Пісочин Харківського району внаслідок нічного російського удару безпілотниками постраждали, за останніми даними, вісім людей, зокрема одна дитина. Такі дані наводить Державна служба з надзвичайних ситуацій. Раніше голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомляв про чотирьох потерпілих.
За даними ДСНС, у Пісочині горіла будівля СТО на площі 50 квадратних метрів.
Крім того, руйнування внаслідок російського удару зафіксували в Дергачах і Курортному.
«У місті Дергачі сталося дві пожежі: горіла складська будівля приватного підприємства на площі 1000 кв.м. і будівля агропідприємства на площі 200 кв. м. Постраждалих немає. Чугуївський район: у селі Курортне горіла будівля їдальні санаторію на площі 300 кв. м. Постраждалих немає», – йдеться в повідомленні.
Голова ОВА також повідомив, що минулої доби на Харківщині через російські удари загинули дві людини: у Куп’янську і Вільхуватці.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Радіо Свобода Weekly: У США кажуть, що Трамп дав хід удару по друзях Путіна
Інформацію про важливі події та вибрані ексклюзивні матеріали Радіо Свобода за тиждень, що минув, пропонуємо вашій увазі у цьому стислому огляді.
Трамп підтримав законопроєкт про санкції проти РФ – сенатор Грем
Президент США Дональд Трамп підтримав схвалення законопроєкту щодо санкцій проти Росії за торгівлю нафтою, повідомив сенатор-республіканець Ліндсі Грем, назвавши це «великий проривом».
«Наступного дня після липневої перерви (перерви в роботі Конгресу, яка завершується 6 липня. – ред.) ми ухвалимо законопроєкт», – стверджує сенатор.
Раніше Грем, його колега-демократ Річард Блументаль і ще 80 співавторів, подали законопроєкт, який передбачатиме додаткові економічні санкції проти Росії за відмову від перемир’я з Україною, зокрема запровадження 500% мита на товари, що імпортуються з країн, які купують російську нафту. Більше інформації тут
«Путін накаже копати глибший бункер». Валерій Чалий про НАТО, Трампа і завершення війни
далі читайте тут
Голова МЗС Німеччини прибув до Києва вперше з моменту призначення
Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль 30 червня прибув до Києва з першим візитом після вступу на посаду минулого місяця.
Як повідомило німецьке Міністерство закордонних справ, по прибуттю до столиці України Вадефуль наголосив на необхідності подальшої підтримки України.
«Україна визначатиме, чи залишиться наша Європа місцем, де важливі свобода і людська гідність, чи континентом, де насильство зміщує кордони. Українці захищають не лише свободу й суверенітет своєї країни, але й безпеку і свободу Європи від агресії Путіна… Ми й надалі твердо стоятимемо поруч з Україною, щоб вона могла продовжувати успішно захищатися – за допомогою сучасної протиповітряної оборони й іншої зброї, гуманітарної й економічної допомоги», – зазначив міністр.
Він додав, що дії російського лідера Володимира Путіна «мають служити терміновим попередженням» для Німеччини, а «ідеологія імперіалізму, яка керує Путіним, є найбільшою загрозою безпеці в Німеччині та Європі».
У травні після призначення на посаду за підсумками голосування в Бундестазі Йоганн Вадефуль підтвердив підтримку України з боку Німеччини та Європи.
Німеччина регулярно надає Україні пакети військової допомоги на мільярди євро. Зокрема, за результатами квітневого засідання Контактної групи з питань оборони у форматі «Рамштайн» Німеччина оголосила, що в 2025 році передасть 4 системи ППО IRIS-T та 300 ракет-перехоплювачів до цих систем. Також Німеччина передасть 30 ракет для Patriot, 15 танків Leopard-1, 25 бойових машин Marder, та додаткові 100 тисяч артилерійських боєприпасів. Загалом сума додаткової допомоги Берліна Києву до 2029 року становитиме 11 мільярдів євро.
На Харківщині четверо людей постраждали через російський удар – ОВА
Російські військові в ніч на 30 червня атакували безпілотниками Харківщину, внаслідок чого в селищі Пісочин у Харківському районі постраждали чотири людини, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
За його словами, у цьому населеному пункті внаслідок влучання російського дрона пошкоджена будівля СТО, там сталася пожежа.
Пожежа внаслідок «прильоту» БпЛА також сталася в Дергачах Харківського району, а в Куротному Чугуївського району внаслідок обстрілу пошкоджена цивільна будівля, там також спалахнула пожежа, повідомив голова ОВА.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
«Ми їли мишей і туалетний папір». Морпіх з острова Зміїний про тортури і голод у полоні за фразу про корабель РФ
Український морський піхотинець Владислав Задорін служив у гарнізоні на острові Зміїний, де один із військових у перші дні війни виголосив в ефірі знамениту фразу «Російський військовий корабель, іди на х*й». Задорін був захоплений Росією разом із 80 товаришами по службі в полон, де провів 679 днів. Там військові зі Зміїного зіткнулися не просто з голодом, побоями і знущаннями, як багато інших українських полонених, а й з аудіоперевірками, за допомогою яких російські спецслужби намагалися визначити автора нецензурної фрази.
Після майже двох років у полоні Владислава Задоріна вдалося обміняти. Він повернувся в Україну в січні 2024 року і нещодавно взяв участь у конференції Globsec у Празі, значна частина якої була присвячена війні в Україні. В її кулуарах він поговорив із кореспондентом Української служби Радіо Свобода – про життя в полоні та про те, як йому довелося читати під запис дитячі казки для ФСБ.
«Вісім разів водили на обстеження: давали дитячі казки, які я мав читати»
Фраза «Російський військовий корабель, іди на х**!» була виголошена українським прикордонником з острова Зміїний у Чорному морі у відповідь на вимогу про капітуляцію, передану по радіо з російського військового корабля в перший день повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.
Ці слова швидко стали вірусними в Україні, породивши меми, футболки і навіть поштову марку. Для українців це був змістовний і потужний символ непокори нації перед обличчям російського вторгнення. Стіна народного спротиву зруйнувала широко розповсюджені очікування, які були, зокрема, і в Кремлі, що Україну буде підкорено протягом кількох днів або тижнів.
Приблизно 80 українських військовослужбовців, які перебували на острові Зміїний того дня, спочатку вважалися вбитими. Але насправді вони були взяті в полон російськими військовими, які спочатку обстріляли, а потім окупували острів.
Широка популярність, якої набула фраза про «російський військовий корабель», означала, що полонені зі Зміїного після захоплення зіткнулися з особливо жорстокими знущаннями з боку російських тюремників.
«Це дуже стурбувало росіян, – розповідає 26-річний колишній морський піхотинець Владислав Задорін. – Вони думали: як могли звичайні військові відправити [таке повідомлення] такій величезній машині, як російські військові? За це нас постійно били».
Задорін пояснює, що в спробі встановити автора нецензурної фрази російська влада піддала його та інших полонених із гарнізону острова Зміїний аудіотестуванню.
«Мене вісім разів водили на обстеження. Мені давали дитячі казки, які я мав читати, – розповів Задорін, який звільнився з морської піхоти України у званні старшого матроса. – Я з першого разу зрозумів, що щось не так, і щоразу міняв голос – міняв тон, хрипи тощо, щоб їх якомога більше заплутати».
Далі читайте тут
На фронті відбулось понад 100 боєзіткнень, знищено ЗРГК «Панцир С» і гелікоптери РФ – Генштаб
Від початку доби на фронті відбулось 104 бойових зіткнень, йдеться в оперативному зведенні Генерального штабу ЗСУ.
«Частково підтверджено результати вогневого ураження 28.06.2025 аеродрому Кіровське на тимчасово окупованій території АР Крим. На цей час відомо про знищення ЗРГК «Панцир С» та гелікоптерів противника: Мі-8; Мі-26 та Мі-28. Інші результати потребують додаткового вивчення та належного підтвердження», – кажуть у Генштабі ЗСУ.
Відомо, що на Північно-Слобожанському і Курському напрямках ЗСУ відбили 12 штурмових дій сил РФ, ще три боєзіткнення тривають досі. Крім того, армія РФ завдала сім авіаційних ударів, скинувши 18 керованих бомб, та здійснила 288 обстрілів позицій ЗСУ і населених пунктів.
«На Південно-Слобожанському напрямку українські воїни відбили три атаки у районах Вовчанська, ще два бої тривають. Авіація противника вдарила КАБами по населених пунктах Синельниково, Вільхуватка; НАРами ворог атакував Вовчанські Хутори, Окіп та Охрімівку. На Куп’янському напрямку противник п’ять разів намагався витіснити наші підрозділи із займаних позицій у напрямках Петропавлівки, Куп’янська та Піщаного», – зазначили у ЗСУ.
У зведенні Генштабу йдеться, що на Покровському напрямку сили РФ здійснили 28 штурмових та наступальних дій у районах населених пунктів Русин Яр, Разіне, Мирне, Миролюбівка, Малинівка, Удачне, Промінь, Лисівка, Новосергіївка, Олексіївка та у напрямках Володимирівки, Новопавлівки.
«За попередніми підрахунками, на цьому напрямку українські воїни знешкодили 138 окупантів, з них 86 – безповоротно. Знищено один танк, сім одиниць автомобільної техніки, три мотоцикли та чотири безпілотні літальні апарати. Крім того, пошкоджено три мотоцикли противника», – кажуть у зведенні.
Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень.
Проєкт Радіо Свобода Донбас.Реалії 22 травня повідомляв, що Росія на Донбасі активізувала наступ одразу на кількох напрямках, прагнучи оточити Костянтинівку – важливий залізничний вузол й опорний пункт української оборони.
«Сигнал нашим партнерам»: Зеленський – про вихід України з Оттавської конвенції
Рішення про вихід України з Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін – це сигнал для всіх країн, які межують з Росією, наголосив у новому відеозверненні президент Володимир Зеленський.
«Сьогодні (26 червня – ред.) підписав указ, яким уводиться в дію рішення РНБО України щодо Оттавської конвенції – це конвенція про заборону протипіхотних мін. Росія ніколи не була учасницею цієї конвенції та надзвичайно цинічно використовує протипіхотні міни. Причому не тільки зараз, у війні проти України», – повідомив глава держави.
За словами Зеленського, це «фірмовий почерк російських убивць – знищувати життя всіма методами, які в них є».
«І хімічну зброю, і балістику, зокрема ракети середньої дальності, також різні типи мін, зокрема протипіхотні. На жаль, так. Звісно, ми бачимо, як наші сусіди у Європі реагують на цю загрозу», – додав він.
Армія РФ атакувала з дрона Херсон, є постраждалі – влада
Російські військові 29 червня атакували з дрона цивільних у Херсоні, йдеться у повідомленні обласної військової адміністрації (ОВА).
«Орієнтовно о 17:30 окупанти атакували з дрона мешканців Херсона. Постраждали 54-річний чоловік та 64-річна жінка. В них – мінно-вибухові травми та уламкові поранення», – кажуть в ОВА.
За даними пресслужби, обох потерпілих доправили до лікарні для надання медичної допомоги. Чоловік перебуває у тяжкому стані.
Пізніше в ОВА повідомили, що в Херсоні за медичною допомогою звернувся 35-річний чоловік, який постраждав від російської дронової атаки напередодні.
Відомо, що у нього діагностували мінно-вибухову травму та уламкове поранення передпліччя. Лікарі надали потерпілому необхідну допомогу та призначили амбулаторне лікування, йдеться у повідомленні.
Зеленський присвоїв звання Герой України загиблому пілоту F-16 Максиму Устименку
Президент Володимир Зеленський присвоїв звання Герой України загиблому пілоту Максиму Устименку, який загинув 29 червня під час відбиття масованої атаки РФ, йдеться у відповідному указі.
«За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння українському народові постановляю: присвоїти звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» Устименку Максиму Юрійовичу – полковнику (посмертно)», – сказано в указі.
У вечірньому відеозверненні президент підтвердив, що підписав указ про відзначення Максима Устименка званням Герой України. Президент підкреслив, що «це був один із найкращих наших пілотів».
Нічна атака РФ: через задимлення влада рекомендує жителям Дрогобича обмежити перебування на вулиці
Через нічну російську атаку в Дрогобичі почалась пожежа, внаслідок чого відбулось задимлення, місцева влада закликала
Як повідомив голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, зафіксоване незначне перевищення діоксиду азоту, сірчистого ангідриду та оксиду вуглецю, але загрози життю для жителів Дрогобича немає.
Для того, щоб уникнути неприємних відчуттів людям, які мають хронічні захворювання дихальної та серцево-судинної системи, Козицький рекомендує сьогодні дослухатись до наступних порад:
• за можливості залишайтеся у приміщенні;
• щільно зачиніть вікна та двері, утримайтесь від провітрювання;
• якщо виникла необхідність вийти на вулицю, використовуйте засоби захисту органів дихання, такі як звичайна маска;
•вживайте багато рідини;
•уникайте значних фізичних навантажень;
•проведіть у приміщенні вологе прибирання.
Обласна влада наголошує, що ситуація контрольована.
Кількість постраждалих через нічну атаку РФ на Черкащині зросла – Табурець
Кількість постраждалих через російську атаку у Смілі на Черкащині зросла до 11 людей, повідомив голова обласної військової адміністрації Ігор Табурець.
За його даними, по допомогу до медиків звернулись 11 людей, серед них – двоє дітейю
Попередньо, в межах міста зафіксовано падіння трьох ракет і восьми БпЛА.
Табурець зазначив, що значно пошкоджені три дев’ятиповерхівки, також пошкоджені приватні будинки, автомобілі. Постраждали також щонайменше чотири заклади освіти, психлікарня. Практично вщент зруйнований навчальний корпус коледжу Національного університету харчових технологій.
ОВА: на Дніпропетровщині російський дрон поцілив у автівку, загинула людина
На Дніпропетровщині російський дрон поцілив у автівку, загинув 72-річний чоловік, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
«Трагічна звістка з Маломихайлівської громади, що на Синельниківщині..По ній ворог вдарив fpv-дроном. Поцілив просто по авто, в якому знаходився 72-річний чоловік. На жаль, він загинув», – написав він у телеграмі.
Уранці 29 червня на Харківщині російський дрон поцілив у цивільну автівку. За даними місцевої влади, загинула людина, ще одна поранена.
ОВА: на Сумщині через атаку РФ пошкоджені дві адмінбудівлі та 12 приватних будинків
У Лебедині на Сумщині внаслідок атаки російських БпЛА пошкоджено дві адміністративні будівлі та 12 приватних будинків, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Григоров.
Попередньо, жертв і постраждалих немає.
За його даними, сили РФ атакували місто трьома безпілотниками, один із них не здетонував.
«Укрзалізниця»: у Полтаві через атаку РФ пошкоджено вокзал
У Полтаві пошкоджено вокзал Полтава-Південна, повідомляє у телеграмі пресслужба «Укрзалізниці».
За даними компанії, у приміщенні вокзалу вибиті вікна, двері, частково зруйновано стелі. Також внаслідок ударної хвилі постраждали приміський вокзал, вагони та адміністративні будівлі.
Пасажири та працівники перебували в укриттях – ніхто не постраждав. Усі поїзди рухаються за графіком.
Як повідомила місцева влада, у Кременчуцькому районі одне із підприємств зазнало російської атаки – сталася пожежа. Триває ліквідація наслідків.
За даними голови ОВА Володимира Когута, через падіння уламків у Полтавському районі відбулося загорання будівлі одного з підприємств, пожежу ліквідовано. Також було пошкоджено прибудову житлового будинку. Постраждалих немає.
ДСНС: у Закітному на Донеччині через обстріл РФ було зруйновано будинок, під завалами виявили фрагменти тіла
У Закітному на Донеччині внаслідок російського обстрілу було зруйновано будинок, під завалами якого перебував чоловік, повідомляє у телеграмі Державна служба з надзвичайних ситуацій.
За даними ДСНС, рятувальники розібрали чотири тонни конструкцій – виявили фрагменти тіла та передали їх поліції для ідентифікації.
Роботи завершено.
Російські дрони вранці атакували Сумщину, є влучання – ОВА
Російські дрони вранці атакували Сумщину, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Григоров.
«Сумщина під атакою ворожих БпЛА Цього ранку росіяни завдали ударів по Конотопській та Лебединській громадах. Наслідки уточнюються», – написав він у телеграмі.
Григоров додав, що на місцях влучань працюють екстрені служби.
«Жила шість днів просто неба»: шлях вчительки з Мелітополя, яка не хотіла викладати історію окупантів
Це спогади української вчительки Тетяни з Мелітополя. Після пів року життя під російською окупацією вона з родиною вирішили спробувати виїхати.
Про життя в окупації, про фільтрацію і шлях на підконтрольну Україну вчителька розповіла проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя». Вона просить не називати її прізвище з міркувань безпеки.
Мелітополь – місто зі 150 тисячами жителів, розташоване між Кримом і Донбасом, яке російські війська захопили в перші дні вторгнення.
Шість місяців Тетяна з родиною жила в окупації. Місто стало одним із перших полігонів для спроб Росії інтегрувати українські території.
Психологічний тиск був нищівним, каже жінка.
Російські прапори дуже швидко з’явилися всюди, що викликало тривогу в Тетяни, а в її сина-підлітка – відчуття спротиву. Українка розуміла, що це може бути небезпечним для її дитини, адже вже були випадки безслідного зникнення місцевих жителів.
«Ми вирішили виїхати заради майбутнього наших дітей», – згадує Тетяна.
Далі читайте тут
Зеленський після нічної атаки РФ: Москва не зупиниться, поки має змогу завдавати масовані удари – потрібен тиск
Після нічної російської атаки президент України Володимир Зеленський заявив, що Москва не зупиниться, поки має змогу завдавати масованих ударів – потрібен тиск на Росію.
За його словами, лише за цей тиждень РФ атакувала понад 114 ракетами, б 1270 дронами та майже 1100 КАБами.
«Путін давно вирішив, що буде воювати далі попри заклики світу до миру. Потрібно завершити війну, потрібний тиск на агресора, потрібний захист. Від балістики, ракет і дронів, від терору. Україні потрібно посилювати ППО. Те, що найкраще захищає життя. Це американські системи, які ми готові купити. Розраховуємо на лідерство, політичну волю та підтримку Сполучених Штатів, Європи та всіх наших партнерів. Дякую всім, хто допомагає», – йдеться у повідомленні, опублікованими в його телеграмі.
ОВА: на Харківщині російський дрон поцілив у цивільну автівку, є загиблий і поранений
На Харківщині російський дрон поцілив у цивільну автівку – загинула людина, ще одна поранена, повідомив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
«Близько 08:30 ранку зафіксовано влучання БпЛА по цивільному авто, яке рухалось дорогою в напрямку села Приколотне. Внаслідок ворожого удару загинув 60-річний чоловік та отримав вибухове поранення 59-річний чоловік», – написав він у телеграмі.