Президент України Володимир Зеленський підтвердив можливу розмову з лідером США Дональдом Трампом.
«Щодо наших двосторонніх відносин зі Сполученими Штатами й цієї підтримки – я сподіваюся, що, можливо, завтра або в найближчі дні я говоритиму про це з президентом Трампом», – сказав Зеленський, спілкуючись з пресою в Данії.
Читайте також: Зеленський розповів, яку допомогу зі США Європа не зможе замінити
Раніше видання Financial Times із посиланням на неназвані джерела повідомило, що Трамп і Зеленський можуть обговорити припинення поставок деяких ключових видів зброї зі Сполучених Штатів до Києва під час телефонної розмови 4 липня. За повідомленням, Зеленський також порушить питання потенційних майбутніх продажів зброї.
США напередодні заявили про зупинку частини поставок озброєнь Україні. Причиною рішення названі побоювання з приводу виснаження власних запасів американської армії. Вашингтон відмовився підтвердити, які саме системи озброєнь були зупинені.
За даними медіа, йдеться про призупинення постачань десятків ракет-перехоплювачів для систем протиповітряної оборони Patriot, десятків переносних зенітно-ракетних комплексів Stinger, високоточних артилерійських снарядів, понад 100 ракет Hellfire, а також ракет AIM.
Міністерство закордонних справ України повідомило, що до МЗС на доручення міністра Андрія Сибіги 2 липня був запрошений тимчасовий повірений у справах США в Україні Джон Гінкель, і «ключовою темою розмови стала військова допомога США й оборонна співпраця двох держав на тлі ескалації Росією агресії і терору проти України».
Читайте також: Частина військової допомоги від США була зупинена вже на шляху до України – FT
Міністерство оборони України заявило, що українська сторона не отримувала від США офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги. У відомстві запросили телефонну розмову з колегами зі США «для додаткового уточнення деталей».
Європейські чиновники були «приголомшені» цим рішенням США, написало видання Bloomberg із посиланням на джерело. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україна у «короткостроковій перспективі» не зможе обійтися без допомоги партнерів, зокрема від США. Рютте заявив, що він розуміє, що США повинні дбати про свої запас, але водночас слід мати «певну гучність у цьому питанні». А польський міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш висловив жаль з приводу рішення США і наголосив, що підтримка України є в інтересах Польщі.
Водночас у Кремлі стверджують, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у Росії називають війну проти України).
Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість надання Україні додаткових систем Patriot.
Форум